Aktualności

na rzecz rozwoju ZSP w Śremie oraz zwiększenia aktywności społeczności lokalnej
„WARTO”

Od sejmiku średzkiego do parlamentu wolnej Polski edycja 2

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie oraz zwiększenia aktywności społeczności lokalnej WARTO zrealizowało projekt współfinansowany przez  Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w ramach projektów edukacyjnych z zakresu edukacji i nauki. Do udziału zaproszono szkoły:

·         Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie

·         Gimnazjum w Kórniku

·         Gimnazjum w Zaniemyślu.

Celem projektu było rozwijanie postaw obywatelskich i pokazanie młodzieży jej wpływu na władzę, kształtowanie wśród młodzieży szacunku dla prawa i uświadomieniu jej siły każdego głosu. Skierowany był do młodzieży w wieku 14-17 lat, która będzie pełnoletnia i uprawniona do wzięcia udziału w następnych wyborach parlamentarnych.

Projekt miał kilka form realizacji: konkurs, gra dydaktyczna, przedstawienie scen z obrad polskiego sejmu z różnych okresów funkcjonowania polskiego sejmu, a na finał dla najlepszych uczestników projektu wyjazd do Warszawy i zwiedzanie budynku sejmu.

We wszystkich etapach w przygotowanie włączani byli uczniowie ze szkół pod kierunkiem koordynatora z danej szkoły.

cześć I - 3 czerwca 2015 r. – ZSP ŚREM

Dzień rozpoczął się od konkursu,  w którym wzięło udział 60 uczestników,  po 20 z  każdej ze szkół. W trakcie, gdy oceniano prace konkursowe, w auli Zespołu Szkół Politechnicznych odbyło się spotkanie inaugurujące projekt. Poza uczestnikami  i realizatorami projektu, zaproszeni zostali na nie:

-         Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

-         Starosta  Śremski Pan Zenon Jans

-         Wicestarosta Pana Janusz Przywara

-         Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu  i Promocji -Pani Wioleta Jastrząbek,

-         Dyrektor Muzeum Śremskiego Pan Kądziela oraz Barbara Jans

-         Dyrektorzy szkół uczestniczących w projekcie: Wisława Frydryszak, Marzena Dominiak i Małgorzata Fertała.

Koordynator projektu Pani Beata Sarnowska – Czajka powitała gości. Prezes Stowarzyszenia Aleksandra Jaskuła  przybliżyła obecnym cele projektu dodając, że jego realizacja możliwa jest dzięki współfinansowaniu przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Następnie w ciekawej scenerii, kilkumetrowej średzkiej fary, uczestnicy projektu - uczniowie z ZSP Śrem,  w strojach z epoki, przedstawili kilka scen z obrad sejmów polskich od wieku IX, przez dwudziestolecie międzywojenne, po czasy współczesne, przybliżając ówczesne problemy Polski.

Po krótkiej przerwie uczestnicy projektu, podzieleni w zespoły dwuosobowe przystąpili do gry. Gra zainteresowała wszystkich chętnych. Jej uczestnicy rozwiązywali  różnorodne zadania o tematyce polskiego parlamentaryzmu, usytuowane na tablicach  i stolikach w różnych salach szkoły. Kilkudziesięciu uczniów pokonywało kolejne elementy gry, by na koniec otrzymać certyfikat świadczący o wysokiej wiedzy z zakresu parlamentaryzmu.

Po kilku godzinach pracy na zmęczonych uczestników czekał poczęstunek, a po nim podsumowanie konkursu czyli ogłoszenie wyników – listy uczestników wyjazdu do Warszawy oraz wręczenie drobnych upominków.

cześć II – 15 czerwca 2015r. - WARSZAWA

Kolejnym elementem projektu była wycieczka do polskiego parlamentu.  Długi dzień rozpoczął się już o 4 rano, gdy autokar  zabrał uczestników wycieczki .

Pierwszym, głównym celem wyjazdu był budynek przy ul. Wiejskiej. Po regulaminowej kontroli, po sejmie oprowadziła grupę Pani przewodnik. Ciekawie opowiedziała o  historii budynku, pracy parlamentarzystów,  miejscach pamięci znajdujących się w parlamencie oraz o  ciekawostkach  z pracy w tym budynku. Uczniowie nie tylko z zainteresowaniem słuchali, ale też potrafili odpowiedzieć na pytania zadawane przez prowadzącą.

Po zrealizowaniu najważniejszej części wycieczki i pamiątkowej fotografii, udano się na zwiedzanie Warszawy.  Zmęczeni, pełni wrażeń i wiedzy, późnym wieczorem powrócili  do domu.

Realizatorami z poszczególnych szkół byli:

Beata Sarnowska - Czajka – koordynator  ze strony stowarzyszenia

Foto 16
Rys 17: 3e inauguracja.JPG [628236 bajtów]
Foto 17
Rys 18: 3f. przedstawienie- symulacja historycznych_obrad sejmu.JPG [990017 bajtów]
Foto 18
Rys 19: 3g. kolejna inscenizacja.JPG [762717 bajtów]